Hukuk Forum NET

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

2022 yılında İBAN bilgilerimi bulup benim adıma "altın" ve "para" istemişler

Yasin yasin

Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hepinize merhabalar. İsmim Yasin Yasin

Beni aşırı sıkıntıya sokan ve üzen, arkadaş ortamımda rencide olduğum ve ne yazık ki bende psikolojik sıkıntılara yol açan bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum.

2022'nin son aylarında kendini polis olarak tanıtan bir kişi yakınından bile geçmediğim bir şehirdeki insanı arıyor ve "Umut senin bilgilerinle kredi çekti, Umut'u yakalamam için evdeki ne kadar altın ve paran varsa "12412......." numaralı ibana atmasını söylüyor. İban bana ait. Polise gitmemesini söylüyor eğer giderse Umut'un yani benim bu durumu anlayacağımı ve kaçacağımı söylüyor. Adam inanmıyor tabi. Hesaba para falan atmıyor. Adam polise şikayet edeceğini söylediğinde kendini polis olarak tanıtan kişi "ya evindeki altınları bozdurursun ya da seni görevinden alırız" şeklinde tehdit ediyor.

Bana Ocak aylarında ifade vermemle ilgili hiçbir bilgi, sms, kağıt gelmedi. E-Devlet ve UYAP'ta bununla ilgili hiçbir şeyde çıkmadı. Ben anlım ak vicdanım temiz bir şekilde gezerken ifade vermeye gitmediğim için hakkımda yakalama kararı çıkmış. 1 ay önce cenaze dolayısıyla Giresun'a giderken sabah saatlerinde beni gözaltına aldılar ve 3 ila 4 saat kadar karakolda nezarette tuttular. Sonra adliyeye götürüp SEGBİS aracılığıyla savcılığa ifade verdim ve saldılar. 4 ay sonra ya da mahkemem çıkmış o da SEGBİS şekilde olacak.


- İBAN bana ait fakat nereden bulduklarını kesinlikle bilmiyorum.

- İletişime geçtikleri GSM ile hiçbir şekilde iletişimim yok. Telefondan kontrol ettim arama kısımlarına baktım ama özet dahi çıkmıyor.

- GSM hattının sahibi yabancı. Muhtemelen İran, Afgan ya da Suriye uyruklu olabilir ismi Arap ismiydi çünkü tam hatırlayamasam da.

- O ibanı kesinlikle aktif olarak kullanmıyorum. Pandemi döneminde devlet 5 bin TL kredi vermişti o hesap üzerinden çekmiştim. Sadece her ay babam ya da annem ya da 7 8 ay da bir ben gidip yatırıyordum bankaya. Hatta bazen kartın varlığını bile unutuyordum. Ne zaman ki cüzdanımı düzeltmeye kalksam arkalarda köşelerde gördüğümde aklıma geliyordu.

- Benim İBAN bilgilerimle insanları dolandırmaya çalıştılar, peki şifre işi ne olacaktı? O insan dolandırılsaydı (çok şükür kanmamış) hesabıma para gelmiş olsaydı, aynı şekilde beni de ya polis ya da bankacı adıyla "hesabınıza yanlış bir para gönderimi oldu, gönderdiğimiz ibana yollayın" mı diyeceklerdi? Ben yolda cüzdan bulduğum zaman direkt polise gidip vermişliğim var, yüklü bir para ya da nereden geldiğini bilmediğim bir para hesabıma düşseydi ya polise gider ya da o bankaya durumu sorgulatırdım.

- Hesabıma hiçbir şekilde para girdi-çıktı olmadı. Kimsenin adına kredi de çekmedim. Bilgilerime nasıl ulaşmış olabilirler?

- Çıkacağım mahkemenin akıbeti ne olur ilk duruşmada beraat alır mıyım çünkü çok utanıyorum yapmadığım bir şey üzerinden dolandırıcılık gibi rencide edici bir suçlama benim iş ve sosyal hayatımın kötüye gitmesine de sebep olur.

- Korkmuyorum ama açıkçası ilk defa karakola gitmiş ve suçlanmış birisi olarak çok utanıyorum ve bu süreç nasıl işler bilmediğim için ürperiyorum

Bana yardımcı olur musunuz? Ne yapmam gerek, ne etmem gerek? Hangi yolları izlemeliyim. Psikolojim çok bozuldu çünkü evden dışarı çıkmak dahi istemiyorum zorunlu olmadıkça.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
 

HukukForum.NET - UYARI!

Hukuk sitesi çoğu alanı kamuya açık ve okunabilir özelliktedir. Bu nedenle mevzuat (Kanun, Yönetmelik, Tüzük,Yargıtay kararları, Anayasa Mahkemesi kararları, Danıştay içtihatları vb örnek davalar ve mahmeke kararları) ile hukuk forum bölümün büyük kısmı ücretsiz ve herkes tarafından okunabilir olarak tasarlanmıştır.

Gizlilik Politikası Forum Kuralları

Konuyu görüntüleyenler

  • Üst Alt