Hukuk Forum NET

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ABARTILI EGSOZ TAKTIRMANIN CEZASI NEDİR?

Av.FatihEmre

Kıdemli
Avukat
ABARTILI EGSOZ TAKTIRMANIN CEZASI NEDİR?
Araçlar üzerindeki değişiklikleri bildirme başlıklı Karayolları Trafik Kanununda bu durumdan bahsedilmiştir. Buna göre;

Madde 32 "Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliğin işleten tarafından otuz gün içinde araç tescil belgesine işletilmesi zorunludur. Bu fıkra hükmüne uymayan işletenlere 108 Türk lirası idari para cezası verilir."
Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil kuruluşunda araç tescil belgesine işletilinceye kadar trafikten menedilir. Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda 1.002Türk lirası idari para cezası uygulanır.

Gürültülü egzozlar için alınan ceza 2024 yılı itibariyle 9.867 TL'ye çıktı. Aynı zamanda ceza ile beraber araç trafikten men edilir ve çekilir. Abart egzoz olarak da bilinen gürültülü egzozlar ise gelir idaresi başkanlığına ödenmektedir. Daha sonra ödenmiş olan belge ile beraber araç çekildiği yerden teslim alınabilir.


Ayrıca, araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten menedilir.

Ne kadar ceza kesilmektedir?
Madde metni abartılı egsoz taktırmayı da kapsar çünkü bu tür bir egsoz taktırılması ile arabanın niteliklerinde bir değişikliğe gidilmekte, araba için önemli olan bir parça orijinali dışında olan bir parça ile değiştirilmektedir. Bu da otomatik olarak Madde 32 kapsamına girmektedir. Abartılı egsoz sonucunda gürültülü bir ses çıktığından dolayı bu konuda mahalle sakinlerinin şikayetleri de giderek artış göstermiştir. Madde metninde belirtilen ceza miktarı ise yeniden değerlendirme oranı ile her yıl düzenli olarak artırılmaktadır.

Çevreyi rahatsız edecek teknik değişikler olarak Abartı egzoz Açık hava filtresi Blow off Havalı korna Manifolt değişiklikleri de başlıca 32’ye 3 maddesi bu ihlalleri kapsamaktadır. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

Araç trafikten çekilir mi?
Ayrıca araç muayenesinde de abartılı eksoz taktırıldığı ortaya çıktığında idari para cezası verilmektedir. Bu durum aracın trafikten men edilmesine bağlanmasına neden olabilmektedir.

Bağlanan araç nasıl geri alınır?
Bağlanan araç ancak trafik cezasının idari para cezasının ve yediemin otopark ücretinin ödenmesi ile tekrar sahibine iade edilir. Aksi durum söz konusu olmaz.

Söz konusu süreçlerin takip edilmesi hak kayıplarının önüne geçmek ve avukatların yazmış olduğu idari para cezaları itiraz dilekçelerinin mahiyetinin etkili önemli olmasından dolayı söz konusu süreçleri mutlaka bir avukattan yardım alarak takip ediniz.
 

HukukForum.NET - UYARI!

Hukuk sitesi çoğu alanı kamuya açık ve okunabilir özelliktedir. Bu nedenle mevzuat (Kanun, Yönetmelik, Tüzük,Yargıtay kararları, Anayasa Mahkemesi kararları, Danıştay içtihatları vb örnek davalar ve mahmeke kararları) ile hukuk forum bölümün büyük kısmı ücretsiz ve herkes tarafından okunabilir olarak tasarlanmıştır.

Gizlilik Politikası Forum Kuralları

Konuyu görüntüleyenler

  • Üst Alt