Hukuk Forum NET

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı

HukukForum®

YÖNETİM
Yönetici
Admin
Moderatör
Kayıtlı Kullanıcı
Türkiye’de hukuk mesleğini icra etmek isteyenler için önemli bir basamak olan Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı, hukuk fakültesi mezunlarının katılacağı bir sınavdır. Bununla birlikte Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı, hukuk mezunlarının kariyerlerine yön vermesinde oldukça önem arz etmektedir.

Bu sınav, 24 Ekim 2019 tarihinde yürürlüğe giren 7188 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. Resmi gazetede yayımlanan bu düzenleme “İlgili kanunlarda belirtilen şartlara ilave olarak, hakim adaylığı sınavına girmek ve avukatlık veya noterlik stajına başlamak için Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına veya İdari Yargı Ön Sınavında başarılı olmak şarttır” şeklindedir.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına Kimler Girebilir?

7188 sayılı kanuna göre; 2024 yılından itibaren hukuk fakültesi mezunlarından avukat, hakim, savcı veya noter olmak isteyenler Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına girmek zorundadır.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Formatı Nasıldır?

HMGS Sınavı, ÖSYM tarafından yılda en az bir defa yapılacak ve test şeklinde olacaktır. Sınav içeriği ise, 100 sorudan oluşacak olup, Sınav süresi 180 dakikadır. Ayrıca sınav, çoktan seçmeli, klasik ve uygulamalı olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Çoktan seçmeli bölüm, hukukun temel kavram ve ilkelerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Klasik bölüm, hukuki muhakemeyi ve problem çözme becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Uygulamalı bölüm ise, hukuki metinleri okuma ve anlama becerisini ölçmeyi amaçlamaktadır.

HMGS sınavında adaylar; Anayasa hukuku, Anayasa Yargısı, İdare Hukuku, İdari Yargılama Usulü, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku Ticaret Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İş Hukuku, Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Avukatlık Hukuku, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi, Türk Hukuk Tarihi alanlarından sorumlu olacaklardır. Adayların sınavda başarılı olması için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir. Ayrıca bu sınavda başarılı olan adaylar hakim adaylığı sınavına girmeye hak kazanacaktır.

HMGS sınavı, hukuk fakültesi mezunları için kariyerlerine yön veren önemli bir basamaktır. Dolayısıyla bu sınavı başarıyla geçmek ancak disiplinli bir çalışma ve doğru planlamalarla mümkündür.
 

FukukForum.NET

HukukForum.Net; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içerikleri kontrol etme ya da araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

İletişim Gizlilik politikası

Konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
HukukForum® Duyurular 0 2K

Benzer konular

  • Üst Alt