Hukuk Forum NET

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Kiracı TÜFE Üzeri Zammı Sonradan Geri Alabilir mi?

Amelia

Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar

Başlangıcı 2020 yılının 6. Ayı olan 850 TL/Ay ile giriş yaptığım (o zamanlar muhitte evler sarı sayfalarda 650-800 TL arasında ilanlanıyordu hatta bir arka sokakta 550TL'ye de bir ev tutmuştum, ertesi gün helalleşerek başka eve geçeceğimi söyleyerek şuan oturduğum evi tutmuştum) bir dairede kiracıyım. 2021 6. Ayda ise 900 TL/Ay yaptık ama bunu bir matbu kağıda dökmedik. (ilk yıl kirada o kadar ısrar etmeme rağmen bir kuruş indirim yapmamıştı ikinci yılda ben geri adım atmamıştım). Malumunuz fahiş kira artışlarından dolayı ev sahibi 2022 3.-4. aylarda önce kardeşim oturacak, ihtarname gönder dediğimde ise hakkımın olmadığını söyleyerek küfür, hakaret ve tehdit etmişti. Ses kaydını almıştım (ispatlanması zor bir durum olduğundan delil olarak sayılır düşüncesindeyim). Bir yandan kendisi bir yandan abisi ve en son kız kardeşi 2022 5. ayın başlarında gelerek abilerinin geçeceğini, sözleşmemin bittiğinden dolayı benim böyle 1. derece akrabasının geleceğine yönelik istediğim ihtarname için hakkımın olmadığını söyleyip 15 gün içinde evi tahliye etmemi istemişlerdi. Son olarak 2022 5. ayın 10'larında telefonla arayıp 2750TL/Ay kira bedeli ile oturabileceğimi kabul etmiyorsam çıkmamı söyledi ve hiç bir anlaşma zemini oluşmasına imkan vermeden telefonumu yüzüme kapattı. Bu oran TEFE'nin muhtemelen 6 katı olacak. (2022 Haziran için)

Hem abisi hem ev sahibinin kendisinin tehdit ettiğini umursamasam da, korkmasam da huzur bozulmasından yana değilim ve bu açıdan henüz suç duyurusunda bulunmadım. Gerek yalan yanlış hukuki bilgileri ile çıkartmaya çalışmaları, gerek abisinin geleceği gibi sahte bahanelerle çıkarmaya çalışmaları ve gerekse hakarert küfür ve tehdit ile korkutmaya çalışarak çıkarmaya çalışmaları karşısında ben sağduyumu koruyup ona göre hareket etmek istiyoryum.

Ayrıca bir de ders vermek istiyorum, bana hukuk dersi vermek isteyenlere.

Sizlerden talebim ise;
* Ödemelerimi düzgün yapmaktayım, komşularımla sorunum yok, eve zara vermemekteyim ve onlar ile konuşmalarımda oldukça alttan alıyor ve kibarca konuşuyorum.
* Yeni bir sözleşmeye imza atmayacağım,
* Haziran 2022 için TÜFE Kira Artış Oranın %50 olarak açıklandığını varsayarsak
* TBK bu konuda çok açık bilgiler vermekte, kanuni haklarımı da sanırım yeterince bilmekteyim

Bu hususları dikkate alarak;

1-
Acaba;
İlk etapta huzursuzluk olmasın diye ben söylediği tutarı kabul etsem ve banka dekontuna "İlgili ayın Kira bedeli (1350 TL) + Fazladan Ödeme (1400TL)" şeklinde Toplamda 2750TL yatırsam ve aynı şekilde 2 depozito farkı ödemem için (sözleşmede iki depozito vermem ve kira artışlarında bu farkı da eklemem gerektiğine dair özel maddemiz var) dekont açıklamasına " 2x Depozito farkı (450x2)+ Fazla Ödeme (2800)" yazarak toplamda 3700 TL göndersem.. Ve her ay kira ödemelerimde aynen bu şekilde yapsam ve seneye ayrılmak istediğimde ihbarname gönderip evi 1 ay sonra tahliye edeceğim desem, evi tahliye edip depozitolarımı alsam, en nihayetinde tahliye ettikten sonra en fazla bir ay içinde de bu fazla ödemeleri geri talep etsem kanunen ne kadar haklı olurum.. Tabi oturur anlaşma zemini olursa örneğin kira 2000 bin derse ben gene benzer şekilde 2000TL ye göre açıklamaları dekonta yazacağım. Hakaret ve bilmişlik yapmasının bir karşılığı olmalı elbet.

2-
Acaba;
1. maddedeki gibi değil de direk açıklama "Kira ödemesi" yazıp 2750TL ve "Depozito farkı" 3700TL ödesem, sonrasında "sebepsiz zenginleşme" davası açarak TÜFE üzeri fazla ödemelerimi geri alabilir miyim, alma şansım ne kadardır?

3-
Acaba;
Ben tüm bu tehit, küfür ve hakarertlerini gidip suç duyurusunda bulunsam ve normal TÜFE oranında artışımı yapsam ama ilerleyecek günlerde de can sıkıcı rahatsız edici tahrik edici veya ciddi yaralanmaların olabileceği endişesini mi taşısam. Evet korkmuyorum. Korkum varsa kendimden korkarım, Allah uzak etsin, bir yere kadar tahriklerinden sonra gözüm kararır ne bileyim.

Evet ben sessiz sedasız işin öyle hukuk dersi vermeye benzemez böyle tehdit etmeye benzemez bak öyle değil hak hukuk budur diyerek bir ders vermeden de yanayım. ne dersiniz


Ya da bu şekilde düşünmem bir suç mudur?
 
Depozito kiralarken verilir, depozito farkı diye bir uygulama yok. Depozito farkı adı altında ödeme yapmayın.

İster 3 haziranda açıklanacak TÜFE oranını bekleyin, ister açıklanacak TÜFE'yi %50 sayıp ona göre artış yapın.
Fazla ödediğinizi geri alamazsınız. Sizin haziran kirası olarak yatıracağınız tutarı kabul ettiğiniz varsayılır.

Geri alması çok zor.

İhtiyaç sebebi ile tahliye için "kendisinin, eşinin, veya altsoyunun (çocuklar - torunlar) konut olarak ihtiyacı" gerekiyor.
Kardeşin konut olarak ihtiyacı tahliye sebebi değil.
Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.
 

DİKKAT!

Üye olmayanlar hiçbir şekilde forum etkinliklerimize başvuruda bulunamaz; Forum içerisinde uygunsuz, cinsel, hakaret edici veya hukuka aykırı mesajların gönderilmesi yasaktır. Forumdaki mesajların tamamını okumak mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu tür mesajlardan forum yöneticileri sorumlu tutulamaz.

Foruma üye olarak yukarıda belirtilen içeriklere sahip mesaj göndermeyeceğinizi kabul etmiş olursunuz.

Gizlilik Politikası Hizmet Şartları

Konuyu görüntüleyenler

  • Üst Alt