Hukuk Forum NET

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

TCK-191 Denetimli Serbestlil Tebligatı

merve1507

Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar. Yakın bir arkadaşımın abisi için Tck 191/2. maddesi gereğince hakkında 5 yıl süre ile kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verildi. Bu karar kendisine Ocak ayında iletilmiş. 1 yıl süre ile denetimli serbestlik kararı verilmiş. Mahkemeden kendisine ulaşan tebligatta şöyle bir madde var:

“Karar örneğinin Denetim Serbestlik Şube Müdürlüğü'ne gönderilerek Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü uzman ve yetkilileri tarafından yapılacak inceleme ve tespit ile şüphelinin tedaviye, Denetimli Serbestlik tedbirlerine veya her ikisine gerek görülmesi halinde TCK' nun 191/3 ve CMK' nun 231/8-c maddeleri gereğince şüpheli hakkında 1 yıl süre ile tedavi, denetimli serbestlik tedbirleri veya her ikisinin uygulanmasına,”

Bizim aklımıza takılan, denetimli serbestlik kararı kesin olarak verilmiş mi yoksa denetim şube müdürlüğünce mi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilecek? Mahkeme kararının kendisine ulaştığı Ocak ayından beri denetim şubeden tebligat almamış, 2 kere gitmiş sormak için herhangi bir kaydının olmadığı söylenmiş. Oradaki görevli, kararın gelmesi 1 sene de sürebilir, 5 sene de sürebilir, hatta belki hiç gelmez bile demiş kendisine. Sürecin devamı için nelerle karşılaşabilir? Denetim kararı uygulanır mı yoksa uygulanmaz mı kesin olarak nereden öğrenebiliriz? Yardımlarınızı rica ediyoruz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.
 
Denetim kararı uygulanır mı uygulanmaz mı sorusunun cevabı zaten mahkeme kararında mevcut. Mahkeme kararına istinaden Denetimli Serbestlik ayrıca bir karar veremez. Denetim uygulanacak. Denetimli Serbestliğe dosyanın gelmesi bekleniyor diye düşünüyorum yazdıklarınız detaya göre. Vatandaşlardan yardım aramak yerine fazlaca pahalı olmayan danışmanlık veren avukat meslektaşlarla iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Denetim ihlal olursa, tutuklanabilir. Saygılarımla...
 

FukukForum.NET

HukukForum.Net; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içerikleri kontrol etme ya da araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

İletişim Gizlilik politikası

Konuyu görüntüleyenler

  • Üst Alt